۳ برنامه تنظیم بازار میوه شب عید/مردم نگران نباشند

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی با بیان برنامه‌های تنظیم بازار شب عید گفت: ذخیره سازی کافی، عرضه مستقیم و استفاده از سامانه الکترونیکی از برنامه‌های امسال است و مردم هیچگونه نگرانی از تامین و قیمت نداشته باشند.

3 برنامه‌ تنظیم بازار میوه شب عید/مردم نگران نباشند

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین شیرزاد مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در محل این سازمان با اعلام برنامه‌های تنظیم میوه شب عید به خبرنگاران گفت: ۳۰ هزار تن سیب درختی برای مصرف شب عید از کشاورزان داخلی خریداری و به تمام استان‌های کشور ارسال شده است.

به گفته وی، همچنین ۴۰ هزار تن سیب هم قرار است تامین و تدارک دیده شود که ۳۰ هزار تن آن از باغ های شمال تحت عنوان «تامسون شمال»خریداری و انبار شده و ۱۰ هزار تن هم از جنوب کشور تحت عنوان والنسیا خریداری و ذخیره سازی شود.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در کنار این ذخیره سازی ۶ هزارتن ذخیره سازی ملی و احتیاطی برای مردم کلانشهرها و شهرهای کم برخوردار انجام شده است. قرار است ۱۰ هزار تن سیب هم برای احتیاط بیشتر ذخیره سازی شود.

وی با بیان اینکه امسال میوه فراوان وبه حد کافی بوده و  به قیمت مناسبتری در اختیار مردم قرار می‌گیرد، گفت:توزیع میوه از حدود ۲۰ اسفند و با قیمت ابلاغی ستاد تنظیم بازار عرضه خواهد شد.

به گفته شیرزاد، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عرضه مستقیم میوه را در کشور خواهد داشت تا با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف کننده برسد.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی از برنامه‌های عرضه مستقیم میوه خبر داد و گفت: با این روش دلالی و دخالت برخی در بالا بردن قیمت میوه به حداقل خواهد رسید.

وی همچنین گفت: سامانه الکترونیکی عرضه و فروش میوه هم راه‌اندازی شده و تمام مراحل میوه از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده و همچنین بازار فروش رصد خواهد شد و با این روش مشکلاتی که در سالهای گذشته زمان عید ایجاد می‌شد تقریبا حذف خواهد شد و همه اینها باعث می شود که میوه با قیمت مناسب‌تری به دست مردم برسد.

وی گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی امسال با هدف تغییر بازار سنتی زعفران ۶۶ تن زعفران در بورس عرضه کرد.

به گفته وی، خرید ۴ هزارتن خرما و خرید تضمینی ۳.۳ میلیون تن گندم و ۲۶ هزارتن سیب زمینی هم از ۴ استان کشور خریداری شده است.

مدیر عامل سازمان تعاون روستایی خاطرنشان کرد: در راستای مداخله در تنظیم بازار شیر خام و شیر خشک هم این محصولات در زمان‌هایی که ضرورت داشت، وارد شد.

به گفته وی، همچنین ۱۳ هزار تن محصول هم برای تنظیم بازار محصولات زراعی و باغی به کشورهای آسیای میانه عراق افغانستان پاکستان ارمنستان و کردستان عراق صادر شد، این سازمان ۲۴۰ هزارتن دانه روغنی هم خریداری کرد.

به گفته وی، سازمان مرکزی تعاون روستایی اولین شرکت تجاری به نام سرگانیک ایران را به ثبت رسانده تا بذور و محصولات ارگانیک و گواهی شده را تولید و از آنها حمایت کند.

*تفاوت زیاد قیمت میوه از میدان تره‌بار تا خرده‌فروشی‌ها/مسئولان ورود کنند

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از فاصله عمیق قیمت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی میوه در بازار گفت: در حالیکه پرتقال حداکثر حدود ۲۸۰۰ تومان در مناطق شمالی کشور در حال حاضر خریداری می‌شود چطور است که این محصول به یک باره در برخی فروشگاه‌ها قیمت بالایی می‌یابد که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی باید برخوردهای لازم را داشته باشند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *